Lektury

Lista lektur klasa I

1.Jan Brzechwa "Brzechwa dzieciom"- wybrane wiersze.
2.Justyna Bednarek: " Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych).
3.Danuta Parlak: Kapelusz Pani Wrony".
4.Julian Tuwim: "Wiersze dla dzieci"- wybrane wiersze.
5.Danuta Wawiłow: Najpiękniejsze wiersze"- wybrane wiersze.


Lista lektur klasa II

  1. "Drzewo do samego nieba" Maria Terlikowska
  2. "Asiunia" J.Papuzinska
  3. "Cukierku Ty łobuzie" W.Cichoń,
  4. "Czarna owieczka" J.Grabowski
  5. „Wścibscy” Dorota Gellner
  6. "Lolek, opowiadania i dzieciństwie  Jana Pawła drugiego
  7. „Piaskowy wilk” A. Lind 

Lista lektur klasa III a

  1. A. Lind „Piaskowy wilk”
  2. R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  3. E. Piotrowska „Wojtek- żołnierz bez munduru”
  4. M. Kruger „Karolcia”
  5. M. Lobe „Babcia na jabłoni”
  6. A. Frączek „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”
  7. A. Rejch „Mity greckie” (wybrane)
  8. H. Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
  9. Ł. Wierzbicki „Afryka Kazika”

Lista lektur klasa III b

  1. „Dzieci z Bullerbyn”-Astrid Lindgren
  2. „Szewczyk Dratewka”-Janina Porazińska
  3. „Wiersze dla dzieci” -Julian Tuwim
  4. „Najpiękniejsze wiersze”-Danuta Wawiłow
  5. „Wścibscy”-Dorota Gellner ( zbiór wierszy do wyboru )
  6. „Babcia na jabłoni”-Mira Lobe                    
  7. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”-Alina i Czesław Centkiewiczowie
  8. „Którędy do Yelloustone? Dzika podróż po parkach narodowych”-Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  9. „Karolcia”-Maria Kruger
  10. „O psie, który jeździł koleją”-Roman Pisarski

Lektury dla chętnych:

  1. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”-Agnieszka Frączek
  2. „Piaskowy wilk” -Asa Lind
  3. „Dziadek niedźwiadek”-Łukasz Wierzbicki
  4. „Mania, dziewczynka inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie -Julita Grodek
                                                  

KLASA IV - LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I semestr

  1. Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
  2. René Goscinny i Jean-Jacques Sempé – Mikołąjek

II semestr

  1. Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  2. Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania
  3. Poezja i utwory krótkie: Pani Twardowska, Powrót taty, Pan Tadeusz – opis wschodu słońca
  4. Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  5. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście Kołodzieju
  6. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek, Aleksander
  7. Puszkin Bajka o rybaku i rybce
  8. wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej
  9. utwory poetyckie: Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej, Czesława Janczarskiego, Józefa Ratajczaka, Igora Sikiryckiego, Jerzego Ficowskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława Mikołajewskiego, Anny Kamieńskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Rossy
  10. Wybór baśni i legend: baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Charles’a Perraulta oraz baśnie polskie i innych narodów: Księżniczka na ziarnku grochu, Trzy świnki, Kot w butach, Czerwony Kapturek
  11. Legendy polskie z różnych regionów: O toruńskich piernikach, O smoku wawelskim, O mikołajku nadmorskim, O hejnale krakowskim

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (w całości obowiązkowo dwie):

  1. Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
  2. Andrzej Maleszka Magiczne drzewo. Olbrzym
  3. Dorota Terakowska Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie, Dzień i noc czarownicy
  4. Ewa Chotomska Pamiętnik Felka Parerasa czerwony Barbara Stenka Oj, Hela!
  5. Marcin Szczygielski Klątwa dziewiątych urodzin
  6. Carlo Collodi Pinokio

KLASA V - LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I semestr

  1.  Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni
  2. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

 II semestr

  1. Bolesław Prus Katarynka
  2. Ignacy Krasicki wybrane bajki
  3. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: opis burzy, zwyczaje i obyczaje: tańczenie poloneza, powrót z lasu, gotowanie bigosu
  4. wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie
  5. Biblia: stworzenie świata i człowieka, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie
  6. Wybór poezji: utwory poetyckie: Adama Mickiewicza, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Zbigniewa Herberta,  Jana Lechonia, Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Józefa Ratajczaka, Ewy Lipskiej, Izabelli Klebańskiej, Marcina Brykczyńskiego

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (w całości obowiązkowo dwie):

  1. Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  2. Mull Brandon Baśniobór
  3. Dorota Kassjanowicz Cześć, wilki!
  4. Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  5. Anna Czerwińska-Rydel Jaśnie pan Pichon
  6. Katarzyna Ryrych Koniec świata nr 13
  7. J.K. Rowling Harry Potter i Komnata Tajemnic
  8. Olaf Fritsche Skarb Troi
  9. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
  10. Ewa Nowak Pajączek na rowerze
  11. Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata
  12. Roald Dahl Matylda

KLASA VI - LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I semestr

  1.  Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

II semestr

  1. John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  2. Utwory krótkie: Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  3. Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze
  4. wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku
  5. Wybór poezji: utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Marcina Brykczyńskiego, pieśni i piosenki patriotyczne

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (w całości obowiązkowo dwie):

  1. Lyn Gardner Wiejemy do lasu
  2. Cornelia Funke Atramentowe serce
  3. Marcin Szczygielski Czarny młyn, Arka czasu,
  4. Francesco D’Adamo Iqbal
  5. Renata Piątkowska Która to Malala?
  6. Grzegorz Gortat, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo

KLASA VII - LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I semestr

  1. Stefan Żeromski Syzyfowe prace
  2. Charles Dickens Opowieść wigilijna
  3. Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

 II semestr

  1. Aleksander Fredro Zemsta
  2. Henryk Sienkiewicz, Latarnik
  3. Adam Mickiewicz Świtezianka, Dziady. Cz. II
  4. Utwory krótkie: Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII, Ignacy Krasicki Żona modna, Adam Mickiewicz Świtezianka, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie
  5. Wybór poezji: Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (w całości obowiązkowo dwie):

  1. Jan Paweł II Pamięć i tożsamość
  2. Bolesław Prus Faraon
  3. Stanisław Lem Jak ocalał świat, Wierny robot, Czy pan istnieje, Mr. Johns?, Dzienniki gwiazdowe
  4. Tomasz Trojanowski Stroiciel
  5. Eoin Colfer Artemis Fowl
  6. Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy
  7. Beata Wróblewska Jabłko Apolejki
  8. Homer Odyseja
  9. Barbara Kosmowska Buba
  10. Katarzyna Ryrych Król
  11. Marcin Szczygielski Serce Neftydy
  12. Adam Mickiewicz Lilije
  13. Terry Pratchett Kosiarz
  14. Piotr Bednarczyk, Maciej Kur Lil i Put
  15. Andrzej Sapkowski Wiedźmin
  16. Andrzej Pilipiuk Samolot do dalekiego kraju
  17. Sławomir Mrożek Lew
  18. Dorota Terakowska Samotność bogów

KLASA VIII - LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I semestr

  1. Antoine de Saint Exupéry Mały Książę
  2. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

II semestr

  1. Juliusz Słowacki Balladyna
  2. Henryk Sienkiewicz Quo vadis
  3. Utwory krótkie: Sławomir Mrożek Artysta, Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment)
  4. Wybór poezji: Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (w całości obowiązkowo dwie):

  1. Ewa Nowak Yellow Bahama w prążki
  2. Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego
  3. Barbara Kosmowska Pozłacana rybka
  4. Jerome David Salinger Buszujący w zbożu
  5. George Orwell Folwark zwierzęcy
  6. John Ronald Reuel Tolkien Władca pierścieni
  7. Ernest Hemingway Stary człowiek przy moście
  8. Aldous Huxley Nowy wspaniały świat
  9. Jostein Gaarder Przepowiednia Dżokera, Świat Zofii
  10. Paweł Huelle Weiser Dawidek
  11. Władysław Szpilman Pianista
  12. Józef Tischner Historia filozofii po góralsku
  13. Douglas Adams Restauracja na końcu wszechświata
  14. Ryszard Kapuściński Cesarz
  15. Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
  16. Jacek Dukaj Wroniec
  17. Andrzej Pilipiuk 2586 kroków
  18. Anna Frank Dziennik
  19. Markus Zusak Złodziejka książek
  20. José Mauro Waskoncelos Moje drzewko pomarańczowe
  21. Jarosław Iwaszkiewicz Ikar
  22. Katarzyna Pranić Ela-Sanela
  23. Małgorzata Warda 5 sekund do Io
  24. Kazimierz Szymeczko Tetrus
  25. Dorota Suwalska Czarne jeziora
  26. Paweł Beręsewicz Wszystkie lajki Marczuka
  27. Harper Lee Zabić drozda
  28. Joanna Rudniańska Kotka Brygidy
  29. Sofokles Antygona
  30. Eric-Emmanuel Schmitt Dziecko Noego
  31. Ursula Le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ziemiomorze