Lista lektur klasa I
- Julian Tuwim Wiersze dla dzieci
- Jan Brzechwa Wiersze dla dzieci
- Marcin Brykczyński Tata
- Justyna Bednarek Niesamowite Przygody dziesięciu skarpetek
- Natalia Usenko Potwór ekologiczny
- Lucyna Krzemieniecka Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali
- Danuta Wawiłow Wiersze" Marzenie"
- Wanda Chotomska Gdy zamierzasz przejść przez ulicę
- Maria Kownacka Plastusiowy pamiętnik (fragmenty)
Lista lektur klasa II
- W. Cichoń Cukierku, Ty łobuzie!
- T. Justyniarski Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca.
- M. Kruger Karolcia
- M. Lobe, M. Pokora Babcia na jabłoni.
- G. Kasdepke Detektyw pozytywka.
- J. Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.
- J. Brzechwa Brzechwa dzieciom, 9 wybranych wierszy.
- J. Grabowski Czarna owieczka.
Lista lektur klasa III
- Joanna Papuzińska Asiunia
- Agnieszka Frączek Rany Julek: o tym, jak Julian Tuwim został poetą
- Julita Grodek Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie
- Alina i Czesław Centkiewiczowie Anaruk, chłopiec z Grenlandii
- Grzegorz Kasdepke Mity dla dzieci
- Maria Terlikowska Drzewo do samego nieba
- Barbara Kosmowska Dziewczynka z parku
- Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn
- Roman Pisarski O psie, który jeździł koleją
- Rene Goscinny, Jean -Jaques Sempe Mikołajek
- Łukasz Wierzbicki Dziadek i niedźwiadek
Lista lektur KLASA IV
- Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
- René Goscinny i Jean-Jacques Sempé Mikołąjek
- Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
- Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania
- Carlo Collodi Pinokio (uzupełniająca)
- Ewa Chotomska Pamiętnik Felka Parerasa (uzupełniająca)
- Brandon Mull Baśniobór, t. I (uzupełniająca)
Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Powrót taty, Pan Tadeusz – opis wschodu słońca
Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście Kołodzieju
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek, Aleksander Puszkin Bajka o rybaku i rybce
Wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej
Utwory poetyckie: Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej, Czesława Janczarskiego, Józefa Ratajczaka, Igora Sikiryckiego, Jerzego Ficowskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława Mikołajewskiego, Anny Kamieńskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Rossy
Lista lektur KLASA V
- Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni
- Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
- Bolesław Prus Katarynka
- Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami (uzupełniająca)
- Mull Brandon Baśniobór, t. I (uzupełniająca)
- Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce (uzupełniająca)
Ignacy Krasicki – wybrane bajki
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: opis burzy, zwyczaje i obyczaje: tańczenie poloneza, powrót z lasu, gotowanie bigosu)
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie
Biblia: stworzenie świata i człowieka, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie
Utwory poetyckie: Adama Mickiewicza, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Józefa Ratajczaka, Ewy Lipskiej, Izabelli Klebańskiej, Marcina Brykczyńskiego
Lista lektur KLASA VI
- Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
- John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
- Daniel Defoe, Przypadki Robinsona Crusoe (Kruzoe) (uzupełniająca)
- Marcin Szczygielski Czarny młyn (uzupełniająca)
- Agatha Christie I nie było już nikogo (uzupełniająca)
- Arthur Conan Doyle – wybrane opowiadanie (uzupełniająca)
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze
Wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku
Utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Marcina Brykczyńskiego, pieśni i piosenki patriotyczne
Lista lektur KLASA VII
- Stefan Żeromski Syzyfowe prace
- Charles Dickens Opowieść wigilijna
- Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec
- Aleksander Fredro Zemsta
- Henryk Sienkiewicz, Latarnik
- Adam Mickiewicz Świtezianka, Dziady. Cz. II
- Jan Paweł II Pamięć i tożsamość (uzupełniająca)
- Terry Pratchett Kosiarz (uzupełniająca)
- Andrzej Sapkowski Wiedźmin/Ostatnie życzenie - wybrane opowiadanie (uzupełniająca)
- Ursula Le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ziemiomorze (uzupełniająca)
Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII
Ignacy Krasicki Żona modna
Adam Mickiewicz Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie, Lilije
Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza
Lista lektur KLASA VIII
- Antoine de Saint Exupéry Mały Książę
- Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
- Juliusz Słowacki Balladyna
- Henryk Sienkiewicz Quo vadis
- Ewa Nowak Yellow Bahama w prążki (uzupełniająca)
- Jerome David Salinger Buszujący w zbożu (uzupełniająca)
- George Orwell Folwark zwierzęcy (uzupełniająca)
Sławomir Mrożek Artysta
Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment)
Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza