Niesamowita kartka z Powstania

W poniedziałek 14 października, uczniowie klasy 7 i 8 dzięki zaproszeniu Burmistrza Miasta Karpacz, mieli niepowtarzalną możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń na karpackim stadionie. Wszystko za sprawą widowiska współtworzonego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie pt. „Kartka z powstania”, zrealizowanego w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Młodzież po ubraniu specjalnych gogli i słuchawek mogła doświadczyć głębi, odległości i dźwięku jakby zatapiała się w oglądanym obrazie. Jest to pierwsze takie widowisko historyczne w Polsce, opowiadające historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy, ratując mu życie, w co zresztą wierzył do końca swych dni.

To doświadczenie było tak niesamowite, że wszyscy uczniowie i opiekunowie długo po projekcji, omawiali swoje odczucia i wymieniali się refleksjami. Słowa „to trzeba zobaczyć” to za mało. Tego trzeba doświadczyć!

43E1F45D D82F 4A6D AE23 F3D2B6D1A91D

1553F041 8372 4E5B 8EFE B4B7F6F4A915