WIOSENNY DZIEŃ ŚPIOCHA

Dzisiejszy dzień w 707 został ogłoszony Wiosennym Dniem Śpiocha a obowiązkowym strojem była piżama. Każda z lekcji rozpoczynała się oczywiście regeneracyjną drzemką :)
A oto parę ciekawostek na temat snu:
•    Badania wykazały, że ludzie śpiący 6-7 godzin dziennie żyją dłużej od tych, którzy na sen poświęcają 8 godzin.
•    Spanie przy zapalonym, jasnym świetle może być przyczyną krótkowzroczności.
•    Ile czasu można wytrzymać bez snu? Rekord należy do Randy'ego Gardnera, który w 1964 r. (miał wówczas 17 lat)  nie spał przez 264 godziny i 12 minut.
•    Ludzie niewidomi również mają sny. Co prawda nie widzą w nich obrazów, ale doznają je innymi zmysłami - węchem, dotykiem i słuchem.
•    Przeciętny człowiek budzi się ok. sześć razy w ciągu nocy.
•    Czy można bać się zasypiania? Jak najbardziej. Taki lęk nazywa się somnifobią.
•    12% ludzi śni w kolorze czarno-białym. Przed wynalezieniem kolorowej telewizji ten współczynnik wynosił 75%.
•    Możemy śnić jedynie o tych twarzach, które gdzieś widzieliśmy.
•    Jeśli zasypiasz w mniej niż 5 minut, prawdopodobnie cierpisz z powodu niedoboru snu. Idealny czas wynosi ok. 10-15 minut.
•    Naukowcy zbadali sprawę wyobrażania sobie przed snem owiec, które skaczą przez płot. Czy ich liczenie faktycznie pomaga nam zasnąć? Okazuje się, że nie - jest to zajęcie zbyt nudne dla naszego mózgu. Dużo bardziej efektywne jest wyobrażenie sobie jakiegoś uspokajającego krajobrazu.
•    Tuż przed śmiercią znaczna większość z nas będzie mogła powiedzieć, że przespała 1/3 swojego życia, czyli jakieś 25 lat.
•    Po 16 godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu.
•    Przeciętny człowiek śni w ciągu swojego życia aż 6 lat.
•    A czy znasz to uczucie, kiedy jesteś już na skraju zaśnięcia i nagle następuje gwałtowne ocknięcie? Oficjalna nazwa tego zjawiska to: mioklonie. (Źródło http://joemonster.org/art/19595)

A.W.