Nasi partnerzy

 

baner250x90 ws

dolnolzaczekszkolazklasa

1

logo LS

Wyszukiwarka

„Życie w słoiku”- historia Ireny Sendler

Żyć, aby pomagać. Irena Sendlerowa – kobieta, która działała z potrzeby serca. Urodziła się w Warszawie 15.02.1910 r., zmarła 12 maja 2008 r.– polska działaczka społeczna i charytatywna, od 1942 członek Rady Pomocy Żydom, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Dama Orderu Orła Białego. Zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942, świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom Żegota, mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z Żydami i żeby móc tutaj funkcjonować w sposób niewidoczny dla Niemców. Uratowane dzieci żydowskie umieszczała w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie. Uratowała ok. 2500 dzieci. W 1943 r. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. Żegota zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem życia żydowskich dzieci. Po wojnie tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem – instytucję pomocy rodzinom bezrobotnym. Spotkały ją też represje ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. W Polsce Ludowej zupełnie o niej zapomniano.

Dzięki klasie 4 i Ani z klasy V wyruszyliśmy w podróż, która nie była łatwa, musimy stąpać lekko, bo wspomnienia, których nasze przedstawienie dotyczyło są kruche i cenne. Aktorzy zaprosili nas na chwilę refleksji, zadumy i wspomnień za co im serdecznie dziękujemy . 

 

Przyjaciele szkoły

Strefa dla nauczycieli

logo na stronę

Joomla Templates by Joomla-Monster.com